Uczniowie

Menu

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2021”.

Aktualności i wydarzenia

Wystąpienie uczniów klasy III na zakończenie roku szkolnego

Rafael - Trzy lata za nami. Bagaż doświadczeń i zdobyta wiedza są już naszymi towarzyszami.
Kasia – Niczym rycerze na krucjacie, my maturzyści, witamy.
R. - Tym poważnym i miłym akcentem serdecznie witamy wszystkich przybyłych.
K. – W o dziwo licznym gronie. W odróżnieniu od zajęć... tudzież wywiadówek.
R - Rodzice dumni ze swych pociech, dzielnie podpierają ściany oraz zasypiają na ławkach.
K. – i oczywiście nasi kochani nauczyciele. Jak zwykle uśmiechnięci na nasz widok, bo wiadomo, że najlepiej uczy się młodzież mądrą, inteligentną i oczytaną.
R. - Przepraszam, nie uczy się tylko uczyło się, bo już muszą się niestety pożegnać ze wspaniałą i skromną młodzieżą.
K. – Wiadomo, tak inteligentna i aktywna młodzież zdarza się raz na 100 lat.
R. - Koniec tego gadania, bo i tak nikt nam nie uwierzy. A teraz poważnie mówiąc...
K. -  Dziękujemy. Za wiedzę i poświęcenie, dziękujemy. Za oddanie i determinację, dziękujemy. Za cierpliwości i dobroduszność, dziękujemy. Za gorycz i za radość, dziękujemy. Podbudowani wiarą w nas i okazanym ciepłem, dzielnie kroczymy ku maturze...
R. - ale nie liczymy na amnestię.
K. – Smutno się rozstawać, choć było to nieuniknione, przewidywalne, nawet można rzec...
R. - ej a pamiętasz ten wyjazd do Brukseli? Było kozacko.
K. – Nooo, było słodziuteńko.
R. - A pamiętasz wyjazd integracyjny do Krakowa? Wszyscy bali się usta otworzyć, ale była masakra.
K. – Od razu masakra, od razu masakra. A pamiętasz wystrzałowy wyjazd do Sopotu?
R. - Chciałaś powiedzieć kulturalny i elegancki wyjazd do Sopotu.
K. – Tak, tak to miałam na myśli.
R. - Kosmate myśli... Dobra ciach bajera.
K. – Popieram. Deliberując nad istotą transendencyjnej duchowości naszej szkoły, muszę wskazać na zaskakującą indolencję środowisk akademickich. Imponderabilia w rodzaju metafizycznych rozważań o kardynalnych zasadach szkolnej perwersyjności de facto, zbyt wielki wpływ maja na więzi i uczucia w społeczności budynku na ulicy Batorego.
R. - Dziewczyno, o czym ty do mnie mówisz? Czy ty mnie obrażasz?
K. – nie no mówię, że szkoła byłą fajna.
R. - Noo, było fajnie.
K. – Jak będziemy żyć bez siły Coriolisa, struktury Ziemi i dopływów Amazonki oraz rozmieszczenia złóż węgla kamiennego na świecie, o problemach demograficznych nie wspominając.
R. - Jak planować kolejny dzień, gdy nie wypełniają go nasze ukochane dynastie Jagiellonów i Wazów, przywileje szlacheckie, statuty wiślickie i konstytucja majowa. A te namiętne dyskusje o różnicy między muszkietem a muszkieterem czy spory o Napoleona i Księstwo Warszawskie. Co wypełni nasze noce, gdy zabraknie kolejnych tematów do opracowania o kształtowaniu się granicy wschodniej po II wojnie światowej, a wszystkie testy z geografii rozwiązane!
K. – Jak funkcjonować bez tych namiętnych dyskusji z panią Łątką, z których zawsze wychodzi zwycięsko, mimo naszych starań, by zmienić ten niekorzystny wynik meczu.
R. - A te niezapomniane zwroty pani Staniszewskiej- „wakie wakie” i oczywiście „time is running very quickly”. A ta wyliczanka „one, two, three you begin”. No i chwila moment, jeszcze “matura exam”.
K. – Kto jak nie pani Zarzycka wyraźnie nam powie, że przynudzamy, co nas zakochanych w sobie wprowadzi w zdumienie. Czy można sobie wyobrazić, że środowy ranek nie zacznie się od pochodnych, prostych równoległych i różniczek.
R. - A przede wszystkim żal nam tych dyskusji czy to Wokulski się wysadził czy może oblała go kwasem Joanna, Elżbieta czy Justyna? I co to jest synkretyzm rodzajowy, czym różni się alegoria od symbolu, i czy werteryzm na pewno występuje w romantyzmie.
K. – Rafaelu, przyjacielu mój, czas kończyć, gdyż prawdziwi dżentelmeni wiedzą, jak szarmancko się pożegnać.
R. - Niemniej jednak prawdziwe damy dodają elegancji prawdziwym dżentelmenom.
K. – Dziękujemy za tak liczne przybycie na ostatnie w naszym życiu zakończenie roku szkolnego. Chcieliśmy podziękować dyrekcji i nauczycielom, za pasję i wytrwałość z jaką wtłaczali w nasze głowy wiedzę, cierpliwie wysłuchiwali naszych kuriozalnych nieraz odpowiedzi, kiwali głowami nad naszymi pracami i niezmordowanie podejmowali trud dalszej edukacji, mimo że my dzielnie stawialiśmy opór. Mamy jednak nadzieję, że majowy sprawdzian da nam i naszym nauczycielom satysfakcję za trud i wysiłek, które przyniosą nam wymierne rezultaty. Lata tu spędzone z tymi nauczycielami odcisnęły na każdym z nas niezatarte piętno i mamy nadzieję, że dalej już sami będziemy płynąć po oceanie wiedzy.
R. - I nie żegnamy się, ale mówimy do zobaczenia na uczelni.

Uroczyste rozdanie świadectw uczniom klas III - kwiecień 2007 r.

W dniu 26 kwietnia br. odbyło się uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły uczniom klasy maturalnej.  Uroczystość zaszczycił swoją obecnością prof. dr hab. Marek Rocki, Prezes Zarządu Fundacji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Najlepszy uczeń, Michał Pawłowicz, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Wszyscy absolwenci dostali monety, wydane z okazji 100 lecia SGH i pięknie wydaną książkę "Historia SGH". Najlepsi uczniowie otrzymali dodatkowo albumy.
Zapraszamy serdecznie do naszej galerii, aby obejrzeć zdjęcia z uroczystości.
Słowa pożegnania Rodziców uczniów klasy III
Szanowni Profesorowie , Nauczyciele i Wychowawcy naszych dzieci,
Po raz kolejny rozstajecie się z grupą swoich wychowanków. To już siódmy raz, ale tym razem w szczególny sposób, bo  są to nasze dzieci. Młode osoby z prawidłowo ukształtowanym kręgosłupem, odważnie patrzący w przyszłość, otwarci na kolejne wyzwania. Każdy z nich to indywidualista z własnym  potencjałem możliwości i pomysłów. Zapewne z niektórymi ta trzyletnia współpraca przebiegała łatwiej z innymi mniej łatwo i zapewne często wymagała z Waszej strony użycia szóstego, a nawet siódmego zmysłu.
Szanowni Państwo, swoją trzyletnią pracę wykonaliście z najwyższym profesjonalizmem na najlepszym poziomie. Za to właśnie dziękujemy Wam, za Wasze zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm. Dziękujemy za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w szkole, pełnej wyrozumiałości i zrozumienia młodego człowieka. Dziękujemy za partnerstwo z naszymi dziećmi. W imieniu rodziców składam serdeczne podziękowanie za pomoc nam we wprowadzeniu naszych dzieci w świat życia dojrzałego i dorosłego, za pokazanie im odpowiednich wartości w życiu, za prezentowanie możliwości ich dalszego rozwoju i samokształcenia, za budowanie w nich ambicji własnych i społecznych .
Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do Wychowawcy Pani Marzenny Zaworskiej oraz do Pani Dyrektor dr Barbary Trzcińskiej za niepowtarzalną umiejętność kształtowania właściwych relacji między  uczniami  i profesorami.
Rodzice maturzystów  klasy III rocznika 2007

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Transformacja, globalizacja...i co dalej? - wykład prof. Grzegorza Kołodko - marzec 2007

W dniu 23 marca br. uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Grzegorza Kołodko nt. Transformacja, globalizacja...i co dalej? zorganizowanego przez koło naukowe OIKOS, działające przy Katedrze Geografii SGH.

Tomek Borko, uczeń klasy II, zajął I miejsce w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów w konkurencji 1500 m

Tomek Borko, uczeń klasy II, zajął I miejsce w w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów w konkurencji 1500 m. Mistrzostwa odbyły się w Warszawie w dniach 12-13 maja 2007 r.

Jest to już kolejne zwycięstwo Tomka. Jesienią 2006 r. zdobył on:

 • II miejsce w indywidualnym biegu przełajowym na dystansie 3000 m XL Warszawskiej Olimpiady Młodzieży
 • I miejsce w biegu przełajowym mężczyzn szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 3000 m o MISTRZOSTWO MOKOTOWA.

Gratulujemy!

Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu - kontynuacja warsztatów z prof. SGH Piotrem Bołtuciem

Zapraszamy na kolejne spotkania z prof. Piotrem Bołtuciem, które odbędą się w dniach:
- 8 maja br. (wtorek)
- 15 maja (wtorek)
- 22 maja (wtorek) 
- 29 maja (wtorek)
- 5 czerwca (wtorek) 

Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godz. 15.20. 
Temat spotkań: Myślenie krytyczne.

Spotkanie z misjonarzem ks. Cezarym Wieczorkiem

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich istnieje od 150 lat, a w Polsce od 75 lat. Misjonarze pracują w różnych krajach Afryki.
W naszej szkole gościł misjonarz ks. Cezary Wieczorek, który od 10 lat pracuje w misjach afrykańskich, a ostatnie lata spędził w Togo.
Spotkanie pozwoliło zrozumieć, jak dużo mamy wszyscy do zrobienia na rzecz tego najbiedniejszego kontynentu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Sesja naukowa: Co dalej z Rospudą?

Klasa II zorganizowała sesję naukową nt. Co dalej z Rospudą?
Wśród dyskutantów byli zwolennicy i przeciwnicy budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy, byli przedstawiciele rządu, Unii Europejskiej, ekolodzy, mieszkańcy Augustowa.

Nasze miejsce w rankingu Perspektyw - 2007

Perspektywy opublikowały Ranking liceów warszawskich 2007.

Nasze liceum zajęło:

 • 23 miejsce wśród 144 liceów, które były uwzględniane w rankingu.
 • 4 miejsce wśród liceów niepublicznych
 • 12 miejsce w rankingu wyników matury zdawanej na poziomie rozszerzonym
 • 2 miejsce w rankingu wyników z geografii (wskaźnik 1,54, a lepsi od nas mieli 1,55, ale cóż takie są statystyki)

Na Mokotowie liceum zajęło:

 • 1 miejsce wśród mokotowskich liceów niepublicznych
 • 3 miejsce wśród mokotowskich liceów
 • 1 miejsce w rankingu wyników matury zdawanej na poziomie rozszerzonym

Lekcja z historii PRL - spotkanie z pracownikami IPN

16 lutego b.r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II z pracownikami IPN na temat: Dzieje pewnego eksperymentu - gospodarka PRL
Temat spotkania obejmował syntezę dziejów gospodarczych Polski Ludowej, od wielkich budów socjalizmu do czasów kolejek i kartek. Przy okazji tych zajęć uczniowie zapoznali się też z zasobem podstawowych pojęć dotyczących historii gospodarczej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 2007

W niedzielę, 14 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy dla dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Zbiórka prowadzona była w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu

15 stycznia b.r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z prof. Piotrem Bołtuciem na temat: 
Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu
Spotkanie było niezwykle interesujące.
 
Profesor Piotr Bołtuć jest profesorem Uniwersytetu Illinois w Springfield w Stanach Zjednoczonych Ameryki i CREN-SGH. 
Posiada dwa doktoraty − z filozofii człowieka, obroniony na Uniwersytecie Warszawskim, i z teorii moralnej i politycznej z Bowling Green State Univesity w USA. Publikował na wiele tematów – od filozofii Platona do teorii decyzji, filozofii umysłu, etyki oraz politologii. 
Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza filozofii i teorii racjonalnego podejmowania decyzji.
Jest on także specjalistą od nauczania przez Internet.
 
Teoria myślenia krytycznego łączy elementy logiki nieformalnej, teorii decyzji i teorii racjonalności. Jest ona także blisko związana z zagadnieniami praktycznymi, takimi jak racjonalizacja procesów zarządzania i planowanie strategiczne. Łączy ona elementy filozofii, psychologii i nauki o zarządzaniu.
http://www.uis.edu/philosophy/faculty/index.html

Studniówka 2007

Dnia 13 stycznia 2007 roku, w Krasnodworze na Bemowie, odbyła się studniówka wielce szacownej trzeciej, niesamowitej klasy NLO nr 81 SGH. Swoją obecnością na tej wyjątkowej gali zaszczycili nas prof. dr hab. Marek Rocki, przybywając niczym prawdziwy student z lekkim spóźnieniem, kochana Pani Dyrektor dr Barbara Trzcińska oraz grono pedagogiczne. W tym, jakże ważnym dniu, nie mogło również zabraknąć wspaniałych i ukochanych Rodziców, pragnących ujrzeć swe pociechy w tradycyjnym polonezie. Uroczysty bal nie mógł obejść się również bez części artystycznej, na którą składał się: występ muzyczny naszej klasowej artystki - Partrici Kazadi, prezentacja przedstawiona przez Tomasza Chlebowskiego oraz Katarzynę Sochańską, a także skecz przygotowany m.in. przez Biankę Kubiak, Dianę Zierke i Karolinę Szydłowską. Bawiąc się do ostatniej minuty zagranej przez DJ powróciliśmy do domów, skupiając się i mobilizując do boju o świadectwo maturalne.
Zapraszamy do naszej Galerii, aby zobaczyć dowody naszej wspaniałej zabawy.

Uczniowie klasy III

Zapraszamy do galerii zdjęć

Mikołajki 2006 w naszej szkole

Uroczy Święty Mikołaj z długą, siwą brodą przybył do naszej szkoły i przyniósł wszystkim uczniom mnóstwo prezentów. Radość była ogromna. Uczniowie nakarmili renifery ciasteczkami, które sami upiekli (renifery są wszystkożerne). Święty Mikołaj poczęstował się tylko jednym ciasteczkiem, bo  jest na diecie odchudzającej.
Uczniowie zaprosili Świętego Mikołaja na Wigilię Bożego Narodzenia.

Olimpiady

Już wiemy, że do II etapu olimpiad zakwalifikowane zostały następujące osoby:

 • olimpiada geograficzna - Klara Góral i Michał Fronckiel
 • olimpiada wiedzy ekonomicznej - Klara Góral, Anna Koturbasz, Aleksandra Petera, Marek Żelazny i Konrad Żochowski
 • Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki - Michał Kowalczyk
 • olimpiada języka niemieckiego - Konrad Żochowski

Czekamy na wyniki pozostałych olimpiad.

Grzybobranie klasy II - październik 2006

Weekend 14-15 października, klasa II spędziła na grzybobraniu w pięknych lasach Pojezierza Brodnickiego. Zbiory były bardzo bogate. Super wrażenia i wspomnienia!

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wystawa "Polska w oczach warszawiaków" - listopad 2006

Z okazji Święta Niepodległości otwarto w budynku Liceum przy ulicy Batorego 8 wystawę "Polska w oczach warszawiaków". Obejrzeć można na niej piękne zdjęcia zrobione przez uczniów, przeczytać reportaże, wywiady. Wystawę przygotowali uczniowie klasy II. Serdecznie zapraszamy.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Joanna Szwed - 2006

10 października 2006 r. odbyła się uroczystość wręczenia najlepszym uczniom szkoły stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy !

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wydarzenia Czerwiec 1976 w Ursusie i innych miejscowościach w Polsce

W dniach 5 i 6 października w naszej szkole odbędą się spotkania zorganizowane przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa poświęcone Wydarzeniom Czerwca 1976 r. w Ursusie i innych miejscowościach w Polsce. Wśród prelegentów będą: Mirosław Chojecki - twórca KOR, Janina Jankowska - wybitna dziennikarka radiowa, Stefan Melak - prezes Komitetu Katyńskiego.

Wycieczka "Kształtowanie tolerancji wśród młodzieży poprzez poznanie różnych kultur i religii"

W dniach 2 września - 1 października uczniowie klas I i II przebywali na wycieczce w Supraślu, Tykocinie, Grabarce i Treblince. Celem wycieczki było poznawanie różnych kultur i tradycji.

Wycieczka do Modlina, Płocka i Czerwińska

W dniu 27 września uczniowie klas III zwiedzali Płock, Modlin i Czerwińsk. Celem wyjazdu klasy maturalnej było utrwalanie wiadomości z historii i wiedzy o kulturze.

Wyniki matur - porównania

Podajemy wyniki egzaminu maturalnego naszych maturzystów w porównaniu z wynikami uzyskanymi przez absolwentów szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego.

Szczególnie cieszą nas wyniki osiągnięte przez uczniów naszego liceum z geografii, języka angielskiego, języka polskiego, matematyki i historii.
Wyniki porównawcze egzaminu maturalnego (w punktach procentowych)

Przedmiot Poziom podstawowy Poziom rozszerzony
Język angielski więcej o 24,74 więcej o 15,5
Geografia więcej o 24, więcej o 34,7
Matematyka więcej o 4,42 więcej o 12,1
Historia więcej o 16.5 więcej o 6,85
Język polski więcej o 14,61 więcej o 12,93