Uczniowie

Menu

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2023”.

Aktualności i wydarzenia

Konkurs historyczny Święto Niepodległości - listopad 2008

Uczniowie naszej szkoły uczcili Święto Niepodległości organizując konkurs historyczny. Cztery zespoły, w skład których wchodzili uczniowie klas I i II, odpowiadały na pytania dotyczące głównie dziejów Polski w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu. Zwyciężył zespół klasy Ib, w skład którego wchodzili: Melania Śmigielska, Kamila Wojtowicz i Kamil Pruszyński. Pozostałe klasy do swoich zespołów wyłoniły również "mocnych" zawodników. Zespół klasy Ia reprezentowali: Hanna Karłowicz, Thomas Orchowski i Marcin Radecki. W skład zespołu klasy IIa weszli: Dominik Jurczyński, Adrian Janeczek i Tomasz Zubek. Klasę IIb reprezentowały również trzy osoby w składzie: Tomasz Łomża, Mateusz Bogulski i Aleksander Sztark. Zwycięzców wyłoniła dogrywka, co świadczy o wysokim poziomie wiedzy uczestników. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Marcina Kukawskiego - 2008

Uczeń klasy II  Marcin Kukawski otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość wręczenia dyplomu najlepszemu uczniowi szkoły Stypendyście Prezesa Rady Ministrów odbyła się 25.11.2008 roku.

Gratulujemy !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wycieczka klasy II do Pragi - październik 2008

anetaW dniach 6-10 października br. uczniowie klas II wraz z p. Zofią Grodek, p. Anetą Wojtczak i p. Zofią Grodek przebywali na wycieczce w Pradze. Zwiedzali liczne zabytki stolicy Czech, m. in. Hradczany - dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy, w której skład wchodzi kompleks zamku królewskiego, Bazylika św. Jerzego, słynna już Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz budowana przez 6. stuleci Katedra Św. Wita. Odbyli spacer mostem Karola, który jest jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Będąc na Rynku Małostrańskim w dzielnicy Mala Strana zwiedzili barokowy Kościół św. Mikołaja. Mieli również okazję oglądać zegar astronomiczny Orloj, który zamontowany jest na południowej ścianie ratusza praskiego.   Uczniowie zwiedzili Stare Miasto Pragi, określane jako centrum kulturalne i handlowe stolicy oraz liczne zabytki i przepiękne uliczki znajdujące się w pobliżu. W drodze powrotnej zwiedzili Kościół św. Barbary w oddalonej o 65 km od Pragi miejscowości Kutna Hora .
 
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Matura od 2010

UWAGA WAŻNE !!!
na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej ukazał się projekt rozporządzenia dot. matury od 2010 r.
http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/rozporzadzenie_20080925.pdf

Inauguracja roku szkolnego 2008/2009

1 września 2008 r. w budynku Liceum (ul. Batorego 8) odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2008/2009. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska.
Temat wykładu: Rola wiedzy we współczesnym świecie.
W inauguracji udział wzięli: dr Roman Sobiecki, prodziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, nauczyciele, rodzice, absolwenci i oczywiście Ci, bez których nie istniałaby szkoła: 88 uczniów naszego liceum.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wycieczka do Krakowa i Ojcowa - czerwiec 2008

W dniach 11-14 czerwca br. uczniowie klasy II wraz z p. Kasią Staniszewską przebywali na wycieczce w Krakowie i Ojcowie. Zwiedzali zabytki Krakowa, a także zachwycali się atrakcjami przyrodniczymi Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wycieczka do Kazimierza Dolnego - czerwiec 2008

W dniu 11 czerwca 2008 r. klasy I pojechały do malowniczego Kazimierza Dolnego. Uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze, zamek oraz spacerowali wąwozami lessowymi.

II miejsce Jakuba Chruścikowskiego w Pływackich Mistrzostwach Mokotowa

Jakub Chruścikowski, uczeń klasy I, zajął II miejsce w Pływackich Mistrzostwach Mokotowa Szkół Ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy!!!

Inauguracja roku akademickiego 2008/2009 w Szkole Głównej Handlowej

24 września  2008 r. uczniowie naszego Liceum uczestniczyli
w inauguracji roku akademickiego 2008/2009 w Szkole Głównej Handlowej.
 
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu odbyła się immatrykulacja studentów I roku oraz wręczenie listów gratulacyjnych z okazji 50-lecia immatrykulacji.
Wykład inauguracyjny pt. „O odwadze strategicznego myślenia” wygłosiła prof. dr hab. Maria Romanowska. Inaugurację uświetnił występ Chóru Akademickiego SGH.

Matura 2008

5 maja, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęły się w naszym liceum egzaminy maturalne. Lekkiemu zdenerwowaniu towarzyszyły uśmiechy.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Zawody "Snickers Dirt Style" - maj 2008

5 maja 2008 r. rozegrane zostały zawody "Snicker Dirt Style", w których brał udział Piotr Krajewski - uczeń naszej szkoły. W klasyfikacji końcowej zajął I miejsce.
Gratulujemy!
http://www.bikeaction.pl/?menu=081a1bc6520e6d854dc02f7812d95e64&artid=dd4560378519fb38499a9852629aba8c

Uroczyste rozdanie świadectw uczniom klasy III - kwiecień 2008

W dniu 24 kwietnia 2008 r. odbyło się uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły uczniom klasy maturalnej.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Senator Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Marek Rocki http://www.rocki.pl/aktualnosci.php?2008.04
Na pamiątkę ukończenia szkoły wszyscy uczniowie otrzymali piękną książkę „Historia SGH” oraz okolicznościową monetę, wyemitowaną z okazji 100-lecia SGH.

Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwo z wyróżnieniem:

 • Joanna Szwed
 • Klara Góral
 • Konrad Żochowski.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Tomek Borko, uczeń klasy II, zdobył Mistrzostwo Mokotowa w biegu przełajowym. Gratulujemy!

4 października br. Tomek Borko, uczeń klasy II, zdobył I miejsce w biegu przełajowym mężczyzn szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 3000 m o MISTRZOSTWO MOKOTOWA.

Gratulujemy!!!

"Góra Grosza"

24 listopada 2008 r. już po raz dziewiąty ruszyła akcja „Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo NASZ DOM pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak co roku w zbiórce na rzecz dzieci z domów dziecka uczestniczy nasza szkoła. Mamy nadzieję, że w tegorocznej akcji uda się zebrać jeszcze więcej „groszy” niż w poprzednich latach.
http://www.towarzystwonaszdom.pl/
http://www.towarzystwonaszdom.pl/img/gora_grosza_plakat_zlota_2.jpg

Otwarty Uniwersytet Europejski

Katedra Europeistyki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu zaprasza uczniów na cykl wykładów w ramach Otwartego Uniwersytetu Europejskiego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Celem spotkań jest ugruntowanie oraz poszerzenie wiedzy zdobytej w szkole. Spotkania w cyklu zimowym odbywać się będą na Uniwersytecie Warszawskim w czwartki, w godz. 16.00-20.00 w sali 306, III piętro, w budynku dawnego Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego (CIUW).
 
Program wykładów w cyklu letnim

Studniówka 2008

Dnia 18 stycznia 2008 r., podobnie jak w ubiegłym roku, w Krasnodworze na Bemowie, odbyła się studniówka naszej uroczej trzeciej klasy NLO nr 81 SGH. Swoją obecnością na tej wyjątkowej gali zaszczycili nas Senator Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Marek Rocki (http://www.rocki.pl/aktualnosci_wiecej.php), Pani Dyrektor dr Barbara Trzcińska, Grono Pedagogiczne oraz ukochani Rodzice. Uroczysty bal rozpoczął tradycyjny polonez,  a po nim były życzenia pani Dyrektor i Pana Senatora. Uczniowie przygotowali program, w którym nie zabrakło wspomnień.  Wspaniała zabawa była przy karaoke - śpiewy i tańce trwały do białego rana.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Nasza szkoła w rankingu Perspektyw 2008

31 stycznia 2008 r. ogłoszono listę rankingową warszawskich liceów opracowaną przez Perspektywy. W tym roku nasza szkoła zajęła:

 • 25 miejsce wśród 180 liceów, które były uwzględniane w rankingu
 • 3 miejsce wśród warszawskich liceów niepublicznych
 • 6 miejsce w rankingu wyników matury 2007

Na Mokotowie nasze liceum zajęło:

 • 1 miejsce wśród liceów niepublicznych
 • 3 miejsce wśród mokotowskich liceów
 • 1 miejsce w rankingu wyników matury 2007

Otrzymaliśmy także dyplom od JM Rektora Szkoły Głównej Handlowej za zajęcie III miejsca w kategorii: liczba absolwentów przyjętych na studia w SGH w Warszawie.

Zakończenie roku szkolnego 2007/2008

20 czerwca br. uczniowie naszego liceum szczęśliwi wrócili do domu ze świadectwami ukończenia kolejnego roku nauki. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe, a jeszcze lepsi nagrody pieniężne.

Pasja Tomka Woźniaka - naszego absolwenta

Wycieczka klasy II do Krakowa - wrzesień 2007

W dniach 14-17 czerwca br.  uczniowie klasy II wyjechali na wycieczkę do Krakowa, Bronowic i Oświęcimia.
Uczniowie spotkali się z Panią Rydlową, krewną Lucjana Rydla, poety z "Wesela" Wyspiańskiego. Wysłuchali interesującej prelekcji o genezie "Wesela", kulturze Młodej Polski i wybitnych twórcach tej epoki.
W Oświęcimiu i Brzezince uczniowie przeżyli niezwykłą lekcję historii, której z pewnością nie zapomną.

XIV Ogólnopolskie Zawody w Pływaniu Szkół STO - kwiecień 2007

W dniach 11-13 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV Ogólnopolskich Zawodach w Pływaniu Szkół STO w Ciechanowie.
Jakub Chruścikowski zdobył I miejsce przepływając 100 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz został uznany za najlepszego zawodnika. GRATULUJEMY !!!
W sztafecie 4x50 m udział wzięli: Jakub Chruścikowski, Krzysztof Adamiec, Partyk Sikorski i Marek Żelazny

Wyniki egzaminu maturalnego

Wyniki egzaminu maturalnego - wszyscy zdali maturę !!!

wyniki

II miejsce Tomka Borko w XL Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

Uczeń klasy II, Tomek Borko zdobył II miejsce  w indywidualnym biegu przełajowym na dystansie 3000 m XL Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Gratulujemy!!!

Wigilia szkolna - grudzień 2007

wig3W piątek, 21 grudnia 2007 r. odbyła się wigilia w naszej szkole. Przy suto zastawionych stołach wszyscy dzielili się opłatkiem, a Święty Mikołaj rozdawał prezenty. Radość była wielka także dlatego, że przed nami kilka dni świątecznego wypoczynku.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Spotkania młodych ekonomistów. Zapraszamy

Dyrekcja NLO nr 81 SGH zaprasza gimnazjalistów zainteresowanych gospodarką, rynkiem kapitałowym, wpływem przedsiębiorstw na społeczeństwo, giełdą papierów wartościowych, itp. na spotkania młodych ekonomistów w każdy wtorek od godz. 15.30 do 16.45. Zajęcia prowadzić będą pracownicy naukowi SGH. Pierwsze spotkanie - 10 października 2006 r. w siedzibie liceum, ul Batorego 8. Liczba miejsc ograniczona.

Tomek Borko, uczeń klasy II, zdobył Mistrzostwo Mokotowa w biegu przełajowym. Gratulujemy!

4 października br. Tomek Borko, uczeń klasy II, zdobył I miejsce w biegu przełajowym mężczyzn szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 3000 m o MISTRZOSTWO MOKOTOWA. Gratulujemy!

11 listopada - Święto Niepodległości - 2007

11 listopada to Święto Niepodległości Polski. Chcąc uczcić ten dzień uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Marzenny Zaworskiej przygotowali na uroczysty apel piękny program, w którym zaprezentowano,  jakie wydarzenia miały miejsce w pierwszych dniach listopada 1918 r., które to wydarzenia doprowadziły do odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Nakręcony i zaprezentowany został także wywiad z Józefem Piłsudskim. Dziennikarzami byli: Aneta Zadrużna i Remek Piotrowski, a w rolę Piłsudskiego wcielił się Krzysztof Szadkowski.

Inauguracja roku akademickiego w SGH - 2007/2008

4 października  uczniowie klasy I wzięli udział w uroczystej inauguracji 102. roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej
 
 Wykład inauguracyjny na temat
"O prawie do dachu nad głową"
wygłosił prof. dr hab. Marek Bryx.

Wyjazd integracyjny do Barczewa - wrzesień 2007

W dniach  3-5 września br. uczniowie klas pierwszych przebywali na wyjeździe integracyjnym w Barczewie na Warmii. Położenie ośrodka na uboczu, nad jeziorem, w lesie, z dala od stałych siedzib ludzkich, pozwoliło młodzieży zawrzeć nowe znajomości.
W ramach wyjazdu uczniowie zobaczyli Galindię – osadę Vikingów, zwiedzili leśniczówkę Pranie (Muzeum K.I. Gałczyńskiego) i odbyli rejs statkiem z Rucianego Nidy do Mikołajek. Uczestniczyli także w grach psychologicznych oraz zapoznali się z  regulaminem i statutem szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wycieczka do Kozłówki - październik 2007

W dniu 3 października 2007 r. klasy I, II i III pojechały do pięknego  Muzeum Zamoyskich w Kozłówce http://www.muzeumkozlowka.lublin.pl/. Uczniowie zwiedzili wnętrza pałacowe i muzeum socrealizmu.

"Adopcja na odległość" dziecka z Afryki"

Uczniowie naszej szkoły "zaadoptowali" w ramach projektu "Duchowej Adopcji Dziecka w Afryce", chłopca o imieniu Felicien Asana.
Felicien jest pół-sierotą, ojciec nie żyje od 7 lat. Chodzi do klasy CE1 szkoły podstawowej. Mieszka z mamą oraz jego trzema braćmi. Chłopiec mieszka w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od kilku lat sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna i wielu mieszkańców jest tam bez pracy, a szkoły coraz częściej są zamykane.
Wspierajmy Felicjena w jego edukacji w ramach projektu Duchowej Adopcji.
Dostaliśmy list z podziękowaniami, własnoręcznie napisany przez Felicjena.
Bangui, 21 listopada 2007 r.
Dzień dobry,
Nazywam się Asana Felicien, jestem uczniem CE 2 i mam 9 lat. Mieszkam w Bangui w RSA (Republika Środkowo Afrykańska). Ojciec Edward z pieniędzy, które mi przysłaliście kupił mi przybory szkolne i zapłacił koszty nauczania w szkole. Korzystając z okazji, życzę Wam Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a także wszystkiego najlepszego w 2008 roku. Dziękuję Wam za wszystko z głębi serca, niech Bóg wynagrodzi Wam to stokrotnie.
A o to kolejny list od Felicien'a
Bangui, 01.03.2008 r.
Dzień dobry Kochani Rodzice!
Najpierw przesyłam wam serdeczne pozdrowienia z Bangui zw. Republice Środkowo Afrykańskiej. Chciałbym Wam wyrazić moje podziękowania za to wszystko co robicie dla mnie. Ksiądz Edward kupił mi ubrania i buty w prezencie bożonarodzeniowym i mogłem świętować ładnie ubrany Boże Narodzenie. Poza tym czuję się dobrze. Korzystając z tego, że zbliżają się Święta Wielkanocne życzę Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych.
Całuję Was mocno, Wasz Assana Felicien

Inauguracja roku szkolnego 2007/2008

3 września br. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2007/2008.
W uroczystości udział wziął prof. dr hab. Marek Rocki, wieloletni Rektor SGH, z którego inicjatywy w 2000 r., utworzono nasze liceum; obecnie senator RP, Prezes Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (http://www.rocki.pl/)
Wykład inauguracyjny nt. Co znaczy być przedsiębiorczym? wygłosił dr Roman Sobiecki, wieloletni dyrektor liceum, obecnie Prodziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
31 uczniów klasy I złożyło ślubowanie ucznia. Ślubowanie przyjął prof. Marek Rocki.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Klary Góral - 2007

Uczennica klasy III  KLARA GÓRAL otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość wręczenia
Dyplomów najlepszemu Uczniowi szkoły
Stypendyście Prezesa Rady Ministrów
odbędzie się 18 października 2007 r. (czwartek) o godz. 10.00

Gratulujemy !!!

Wystąpienie uczniów klasy III na zakończenie roku szkolnego

Rafael - Trzy lata za nami. Bagaż doświadczeń i zdobyta wiedza są już naszymi towarzyszami.
Kasia – Niczym rycerze na krucjacie, my maturzyści, witamy.
R. - Tym poważnym i miłym akcentem serdecznie witamy wszystkich przybyłych.
K. – W o dziwo licznym gronie. W odróżnieniu od zajęć... tudzież wywiadówek.
R - Rodzice dumni ze swych pociech, dzielnie podpierają ściany oraz zasypiają na ławkach.
K. – i oczywiście nasi kochani nauczyciele. Jak zwykle uśmiechnięci na nasz widok, bo wiadomo, że najlepiej uczy się młodzież mądrą, inteligentną i oczytaną.
R. - Przepraszam, nie uczy się tylko uczyło się, bo już muszą się niestety pożegnać ze wspaniałą i skromną młodzieżą.
K. – Wiadomo, tak inteligentna i aktywna młodzież zdarza się raz na 100 lat.
R. - Koniec tego gadania, bo i tak nikt nam nie uwierzy. A teraz poważnie mówiąc...
K. -  Dziękujemy. Za wiedzę i poświęcenie, dziękujemy. Za oddanie i determinację, dziękujemy. Za cierpliwości i dobroduszność, dziękujemy. Za gorycz i za radość, dziękujemy. Podbudowani wiarą w nas i okazanym ciepłem, dzielnie kroczymy ku maturze...
R. - ale nie liczymy na amnestię.
K. – Smutno się rozstawać, choć było to nieuniknione, przewidywalne, nawet można rzec...
R. - ej a pamiętasz ten wyjazd do Brukseli? Było kozacko.
K. – Nooo, było słodziuteńko.
R. - A pamiętasz wyjazd integracyjny do Krakowa? Wszyscy bali się usta otworzyć, ale była masakra.
K. – Od razu masakra, od razu masakra. A pamiętasz wystrzałowy wyjazd do Sopotu?
R. - Chciałaś powiedzieć kulturalny i elegancki wyjazd do Sopotu.
K. – Tak, tak to miałam na myśli.
R. - Kosmate myśli... Dobra ciach bajera.
K. – Popieram. Deliberując nad istotą transendencyjnej duchowości naszej szkoły, muszę wskazać na zaskakującą indolencję środowisk akademickich. Imponderabilia w rodzaju metafizycznych rozważań o kardynalnych zasadach szkolnej perwersyjności de facto, zbyt wielki wpływ maja na więzi i uczucia w społeczności budynku na ulicy Batorego.
R. - Dziewczyno, o czym ty do mnie mówisz? Czy ty mnie obrażasz?
K. – nie no mówię, że szkoła byłą fajna.
R. - Noo, było fajnie.
K. – Jak będziemy żyć bez siły Coriolisa, struktury Ziemi i dopływów Amazonki oraz rozmieszczenia złóż węgla kamiennego na świecie, o problemach demograficznych nie wspominając.
R. - Jak planować kolejny dzień, gdy nie wypełniają go nasze ukochane dynastie Jagiellonów i Wazów, przywileje szlacheckie, statuty wiślickie i konstytucja majowa. A te namiętne dyskusje o różnicy między muszkietem a muszkieterem czy spory o Napoleona i Księstwo Warszawskie. Co wypełni nasze noce, gdy zabraknie kolejnych tematów do opracowania o kształtowaniu się granicy wschodniej po II wojnie światowej, a wszystkie testy z geografii rozwiązane!
K. – Jak funkcjonować bez tych namiętnych dyskusji z panią Łątką, z których zawsze wychodzi zwycięsko, mimo naszych starań, by zmienić ten niekorzystny wynik meczu.
R. - A te niezapomniane zwroty pani Staniszewskiej- „wakie wakie” i oczywiście „time is running very quickly”. A ta wyliczanka „one, two, three you begin”. No i chwila moment, jeszcze “matura exam”.
K. – Kto jak nie pani Zarzycka wyraźnie nam powie, że przynudzamy, co nas zakochanych w sobie wprowadzi w zdumienie. Czy można sobie wyobrazić, że środowy ranek nie zacznie się od pochodnych, prostych równoległych i różniczek.
R. - A przede wszystkim żal nam tych dyskusji czy to Wokulski się wysadził czy może oblała go kwasem Joanna, Elżbieta czy Justyna? I co to jest synkretyzm rodzajowy, czym różni się alegoria od symbolu, i czy werteryzm na pewno występuje w romantyzmie.
K. – Rafaelu, przyjacielu mój, czas kończyć, gdyż prawdziwi dżentelmeni wiedzą, jak szarmancko się pożegnać.
R. - Niemniej jednak prawdziwe damy dodają elegancji prawdziwym dżentelmenom.
K. – Dziękujemy za tak liczne przybycie na ostatnie w naszym życiu zakończenie roku szkolnego. Chcieliśmy podziękować dyrekcji i nauczycielom, za pasję i wytrwałość z jaką wtłaczali w nasze głowy wiedzę, cierpliwie wysłuchiwali naszych kuriozalnych nieraz odpowiedzi, kiwali głowami nad naszymi pracami i niezmordowanie podejmowali trud dalszej edukacji, mimo że my dzielnie stawialiśmy opór. Mamy jednak nadzieję, że majowy sprawdzian da nam i naszym nauczycielom satysfakcję za trud i wysiłek, które przyniosą nam wymierne rezultaty. Lata tu spędzone z tymi nauczycielami odcisnęły na każdym z nas niezatarte piętno i mamy nadzieję, że dalej już sami będziemy płynąć po oceanie wiedzy.
R. - I nie żegnamy się, ale mówimy do zobaczenia na uczelni.

Uroczyste rozdanie świadectw uczniom klas III - kwiecień 2007 r.

W dniu 26 kwietnia br. odbyło się uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły uczniom klasy maturalnej.  Uroczystość zaszczycił swoją obecnością prof. dr hab. Marek Rocki, Prezes Zarządu Fundacji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Najlepszy uczeń, Michał Pawłowicz, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Wszyscy absolwenci dostali monety, wydane z okazji 100 lecia SGH i pięknie wydaną książkę "Historia SGH". Najlepsi uczniowie otrzymali dodatkowo albumy.
Zapraszamy serdecznie do naszej galerii, aby obejrzeć zdjęcia z uroczystości.
Słowa pożegnania Rodziców uczniów klasy III
Szanowni Profesorowie , Nauczyciele i Wychowawcy naszych dzieci,
Po raz kolejny rozstajecie się z grupą swoich wychowanków. To już siódmy raz, ale tym razem w szczególny sposób, bo  są to nasze dzieci. Młode osoby z prawidłowo ukształtowanym kręgosłupem, odważnie patrzący w przyszłość, otwarci na kolejne wyzwania. Każdy z nich to indywidualista z własnym  potencjałem możliwości i pomysłów. Zapewne z niektórymi ta trzyletnia współpraca przebiegała łatwiej z innymi mniej łatwo i zapewne często wymagała z Waszej strony użycia szóstego, a nawet siódmego zmysłu.
Szanowni Państwo, swoją trzyletnią pracę wykonaliście z najwyższym profesjonalizmem na najlepszym poziomie. Za to właśnie dziękujemy Wam, za Wasze zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm. Dziękujemy za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w szkole, pełnej wyrozumiałości i zrozumienia młodego człowieka. Dziękujemy za partnerstwo z naszymi dziećmi. W imieniu rodziców składam serdeczne podziękowanie za pomoc nam we wprowadzeniu naszych dzieci w świat życia dojrzałego i dorosłego, za pokazanie im odpowiednich wartości w życiu, za prezentowanie możliwości ich dalszego rozwoju i samokształcenia, za budowanie w nich ambicji własnych i społecznych .
Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do Wychowawcy Pani Marzenny Zaworskiej oraz do Pani Dyrektor dr Barbary Trzcińskiej za niepowtarzalną umiejętność kształtowania właściwych relacji między  uczniami  i profesorami.
Rodzice maturzystów  klasy III rocznika 2007

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Transformacja, globalizacja...i co dalej? - wykład prof. Grzegorza Kołodko - marzec 2007

W dniu 23 marca br. uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Grzegorza Kołodko nt. Transformacja, globalizacja...i co dalej? zorganizowanego przez koło naukowe OIKOS, działające przy Katedrze Geografii SGH.

Tomek Borko, uczeń klasy II, zajął I miejsce w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów w konkurencji 1500 m

Tomek Borko, uczeń klasy II, zajął I miejsce w w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów w konkurencji 1500 m. Mistrzostwa odbyły się w Warszawie w dniach 12-13 maja 2007 r.

Jest to już kolejne zwycięstwo Tomka. Jesienią 2006 r. zdobył on:

 • II miejsce w indywidualnym biegu przełajowym na dystansie 3000 m XL Warszawskiej Olimpiady Młodzieży
 • I miejsce w biegu przełajowym mężczyzn szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 3000 m o MISTRZOSTWO MOKOTOWA.

Gratulujemy!

Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu - kontynuacja warsztatów z prof. SGH Piotrem Bołtuciem

Zapraszamy na kolejne spotkania z prof. Piotrem Bołtuciem, które odbędą się w dniach:
- 8 maja br. (wtorek)
- 15 maja (wtorek)
- 22 maja (wtorek) 
- 29 maja (wtorek)
- 5 czerwca (wtorek) 

Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godz. 15.20. 
Temat spotkań: Myślenie krytyczne.

Spotkanie z misjonarzem ks. Cezarym Wieczorkiem

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich istnieje od 150 lat, a w Polsce od 75 lat. Misjonarze pracują w różnych krajach Afryki.
W naszej szkole gościł misjonarz ks. Cezary Wieczorek, który od 10 lat pracuje w misjach afrykańskich, a ostatnie lata spędził w Togo.
Spotkanie pozwoliło zrozumieć, jak dużo mamy wszyscy do zrobienia na rzecz tego najbiedniejszego kontynentu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Sesja naukowa: Co dalej z Rospudą?

Klasa II zorganizowała sesję naukową nt. Co dalej z Rospudą?
Wśród dyskutantów byli zwolennicy i przeciwnicy budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy, byli przedstawiciele rządu, Unii Europejskiej, ekolodzy, mieszkańcy Augustowa.

Nasze miejsce w rankingu Perspektyw - 2007

Perspektywy opublikowały Ranking liceów warszawskich 2007.

Nasze liceum zajęło:

 • 23 miejsce wśród 144 liceów, które były uwzględniane w rankingu.
 • 4 miejsce wśród liceów niepublicznych
 • 12 miejsce w rankingu wyników matury zdawanej na poziomie rozszerzonym
 • 2 miejsce w rankingu wyników z geografii (wskaźnik 1,54, a lepsi od nas mieli 1,55, ale cóż takie są statystyki)

Na Mokotowie liceum zajęło:

 • 1 miejsce wśród mokotowskich liceów niepublicznych
 • 3 miejsce wśród mokotowskich liceów
 • 1 miejsce w rankingu wyników matury zdawanej na poziomie rozszerzonym

Lekcja z historii PRL - spotkanie z pracownikami IPN

16 lutego b.r. odbyło się spotkanie uczniów klasy II z pracownikami IPN na temat: Dzieje pewnego eksperymentu - gospodarka PRL
Temat spotkania obejmował syntezę dziejów gospodarczych Polski Ludowej, od wielkich budów socjalizmu do czasów kolejek i kartek. Przy okazji tych zajęć uczniowie zapoznali się też z zasobem podstawowych pojęć dotyczących historii gospodarczej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 2007

W niedzielę, 14 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy dla dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Zbiórka prowadzona była w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu

15 stycznia b.r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z prof. Piotrem Bołtuciem na temat: 
Myślenie krytyczne: od filozofii do biznesu
Spotkanie było niezwykle interesujące.
 
Profesor Piotr Bołtuć jest profesorem Uniwersytetu Illinois w Springfield w Stanach Zjednoczonych Ameryki i CREN-SGH. 
Posiada dwa doktoraty − z filozofii człowieka, obroniony na Uniwersytecie Warszawskim, i z teorii moralnej i politycznej z Bowling Green State Univesity w USA. Publikował na wiele tematów – od filozofii Platona do teorii decyzji, filozofii umysłu, etyki oraz politologii. 
Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza filozofii i teorii racjonalnego podejmowania decyzji.
Jest on także specjalistą od nauczania przez Internet.
 
Teoria myślenia krytycznego łączy elementy logiki nieformalnej, teorii decyzji i teorii racjonalności. Jest ona także blisko związana z zagadnieniami praktycznymi, takimi jak racjonalizacja procesów zarządzania i planowanie strategiczne. Łączy ona elementy filozofii, psychologii i nauki o zarządzaniu.
http://www.uis.edu/philosophy/faculty/index.html

Studniówka 2007

Dnia 13 stycznia 2007 roku, w Krasnodworze na Bemowie, odbyła się studniówka wielce szacownej trzeciej, niesamowitej klasy NLO nr 81 SGH. Swoją obecnością na tej wyjątkowej gali zaszczycili nas prof. dr hab. Marek Rocki, przybywając niczym prawdziwy student z lekkim spóźnieniem, kochana Pani Dyrektor dr Barbara Trzcińska oraz grono pedagogiczne. W tym, jakże ważnym dniu, nie mogło również zabraknąć wspaniałych i ukochanych Rodziców, pragnących ujrzeć swe pociechy w tradycyjnym polonezie. Uroczysty bal nie mógł obejść się również bez części artystycznej, na którą składał się: występ muzyczny naszej klasowej artystki - Partrici Kazadi, prezentacja przedstawiona przez Tomasza Chlebowskiego oraz Katarzynę Sochańską, a także skecz przygotowany m.in. przez Biankę Kubiak, Dianę Zierke i Karolinę Szydłowską. Bawiąc się do ostatniej minuty zagranej przez DJ powróciliśmy do domów, skupiając się i mobilizując do boju o świadectwo maturalne.
Zapraszamy do naszej Galerii, aby zobaczyć dowody naszej wspaniałej zabawy.

Uczniowie klasy III

Zapraszamy do galerii zdjęć

Mikołajki 2006 w naszej szkole

Uroczy Święty Mikołaj z długą, siwą brodą przybył do naszej szkoły i przyniósł wszystkim uczniom mnóstwo prezentów. Radość była ogromna. Uczniowie nakarmili renifery ciasteczkami, które sami upiekli (renifery są wszystkożerne). Święty Mikołaj poczęstował się tylko jednym ciasteczkiem, bo  jest na diecie odchudzającej.
Uczniowie zaprosili Świętego Mikołaja na Wigilię Bożego Narodzenia.

Olimpiady

Już wiemy, że do II etapu olimpiad zakwalifikowane zostały następujące osoby:

 • olimpiada geograficzna - Klara Góral i Michał Fronckiel
 • olimpiada wiedzy ekonomicznej - Klara Góral, Anna Koturbasz, Aleksandra Petera, Marek Żelazny i Konrad Żochowski
 • Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki - Michał Kowalczyk
 • olimpiada języka niemieckiego - Konrad Żochowski

Czekamy na wyniki pozostałych olimpiad.

Grzybobranie klasy II - październik 2006

Weekend 14-15 października, klasa II spędziła na grzybobraniu w pięknych lasach Pojezierza Brodnickiego. Zbiory były bardzo bogate. Super wrażenia i wspomnienia!

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wystawa "Polska w oczach warszawiaków" - listopad 2006

Z okazji Święta Niepodległości otwarto w budynku Liceum przy ulicy Batorego 8 wystawę "Polska w oczach warszawiaków". Obejrzeć można na niej piękne zdjęcia zrobione przez uczniów, przeczytać reportaże, wywiady. Wystawę przygotowali uczniowie klasy II. Serdecznie zapraszamy.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Joanna Szwed - 2006

10 października 2006 r. odbyła się uroczystość wręczenia najlepszym uczniom szkoły stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy !

Zapraszamy do galerii zdjęć.